آباوب

کاهش حجم عکس برای سایت با فتوشاپ

کاهش حجم عکس برای سایت و تنظیم سایز عکس ، از کارهای عادی همه افرادی است که به عنوان نویسنده یا مدیر برای سایت محتوی تولید می کنند . کاهش حجم عکس ها بسیار با اهمیت است چون استفاده از تصاویر حجیم ، سایت را سنگین کرده و سرعت سایت را پایین می آورد . در نتیجه کاربر که حوصله نداره معطل شدن ندارد سایت را رها می کند و سراغ سایت رقیبت می رود !

روش های کاهش حجم عکس برای سایت

برای کم کردن حجم عکس راه های مختلفی  وجود دارد . از روش های نرم افزاری  تا سایت های آنلاین که بسته به اینکه کدوم راحت تر است می توانید انتخاب کنید . ولی رایج ترین روش ، استفاده از فتوشاپ است .کار با فتوشاپ در آن حد که اینجا لازم داریم بسیار ساده است و یادگرفتنش 1 دقیقه زمان نیاز دارد .

توجه :
– فرقی نمی کند چه نسخه ای از فتوشاپ را دارید . حتی با فتوشاپ 8  می شود کار کرد . در اینجا نیازی به امکانات خاصی نیست که لازم باشد نسخه های جدید را نصب کنید .

کم کردن حجم و سایز عکس با فتوشاپ

 

کاهش حجم عکس برای سایت با فتوشاپ
کاهش حجم عکس برای سایت با فتوشاپ

 بهترین سایز عکس برای سایت

یکی از سئوالاتی که خیلی از افراد در ابتدای کار می پرسند ، اندازه و سایز مناسب عکس برای سایت  است .باید بگویم هیچ استاندارد مشخصی وجود ندارد و سایز تصویر بستگی به نوع سایت و کاربرد عکس داره.
ممکن است عکس برای فروشگاه اینترنتی باشد در اینصورت تصاویر مربعی زیاد استفاده می شوند . ولی بطور کلی تصاویر مستطیلی یا واید بیشترین کاربرد را دارد.

از نظر سایز پیکسلی ، اندازه به شکلی انتخاب می شود که کمترین حجم و بهترین وضوح را با هم داشته باشد. طی سال هایی که خودم کار می کنم اکثرا سایز 600 پیکسل افقی در 400 پیکسل عمودی را برای عکس های مطالب انتخاب کردم . سایز یکسان تصاویر باعث میشود وقتی مطالب زیاد باشند همه با نظم در کنار هم دیده شوند . همینطور اگر در آینده قالب سایت عوضشود ، بیشترین تناسب را با قالب جدید دارد و درهم ریختگی ایجاد نمی کند.

کم کردن حجم عکس بدون افت کیفیت

1. بعد از بازکردن فتوشاپ ، اولین کاری که می کنم بازکردن یک سند یا فایل جدید با سایز 600 در 400 پیکسل است . رزولوشن یا همون dpi  را 72 و کالر مورد را RGB  انتخاب می کنم .

کادر 600 در 400 پیکسل
کادر 600 در 400 پیکسل
کادر ساخته شده
کادر ساخته شده

2. عکسی را که برای سایت در نظر گرفتم در فتوشاپ باز می کنم . وقتی کادر 600 در 400 پیکسله حتما عکس را باید بزرگتر انتخاب کنم . عکس باز شده را می کشیم روی فایل 600 در 400 پیکسلی که ساختیم .(برای دراپ کردن یا همان کشیدن عکس ، روی عکس در حالی که راست کلیک را نگه داشته اید عکس را می کشیم روی کادری که ساختیم)

باز کردن عکس در فتوشاپ
باز کردن عکس در فتوشاپ
باز کردن عکس در فتوشاپ

حالا عکس را با موس دراپ میکنیم روی کادر 600 در 400 که اول ساختیم  و ابعادش را تنظیم می کنیم . اگر عکس خیلی بزرگتر از کادر باشد با استفاده از ابزار free transform  در کادر اولیه تنظیمش می کنیم.

کشیدن عکس روی بک گراند
کشیدن عکس روی بک گراند

برای استفاده از ابزار free transform ، اول عکس رویی را انتخاب می کنیم و بعد در مسیر edit > free transfom  ابزار را فعال می کنیم .

ابزار free transform
ابزار free transform

با کم و زیاد کردن طول و عرض عکس روی کادر تنظیم میشود . حالا تصویرمآماده است فقط باید در حجم پایین ذخیره شود . تا اینجا 40 ثانیه گذشت 🙂 .

برای کاهش حجم عکس و ذخیره تصویر نهایی اماده است
برای کاهش حجم عکس و ذخیره تصویر نهایی اماده است

ذخیره تصاویر برای وب در فتوشاپ

عکس در سایز دلخواه آماده است . حالا باید با کمترین حجم که کیفیت خوبی  داشته باشد ذخیره اش کنیم.
در مسیر file > export < save for web  ذخیره برای وب را انتخاب می کنیم .

مسیر file > export < save for web
مسیر file > export < save for web

با کلیک روی save for web در پنجره جدید ، تصویر را با فرمت jpg  و کیفیت high  ذخیره می کنیم .

کاهش حجم عکس و ذخیره تصویر نهایی
کاهش حجم عکس و ذخیره تصویر نهایی

تصویر اولیه 2 مگابایت حجم داشت و در نهایت به 41 کیلوبایت رسید و 10 ثانیه از وقت اضافه آمد !

0 تا 100 راه اندازی کسب و کار اینترنتی ، طراحی سایت ، سئو سایت و کسب درآمد

از 9 صبح تا 22 شب ، پاسخگو هستم . ( تماس - تلگرام )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *